Mitološke migracije: Umetnik kot kurator - o sodelovanju in organizaciji
X-OP / Tvegaj spremembo Serija webinarjev
Abdullah Qureshi MITOLOŠKE MIGRACIJE: UMETNIK KOT KURATOR - O SODELOVANJU IN ORGANIZACIJI
Petek, 22. maja 2020 ob 15. uri po srednjeevropskem času
V petek, 22. maja 2020 ob 15.uri vas vljudno vabimo k udeležbi v spletnem seminarju"Mitološke migracije: Umetnik kot kurator - o sodelovanju in organizaciji", ki ga bo vodil umetnik, kurator in teoretik Abdullah Qureshi. Pogovor bo potekal v živo prek spletne platforme JITSI ali ZOOM. Povezava bo objavljena na tej strani uro pred dogodkom **
"Mitološke migracije: Zamišljanje queer muslimanskih utopij", ki jih je zasnoval in kuriral Abdullah Qureshi, je triletni umetniški raziskovalni projekt, ki preučuje formacije queer identitete in upora v muslimanskih migracijskih kontekstih. Projekt temelji na islamskih mitoloških idejah v Sufijskem okviru. Nastal je kot odziv na nujno potrebo po prepoznavanju queer muslimanskih glasov kot način za spopadanje z močno razširjeno islamofobijo v Evropi; umeščen je v prostore izključenosti in fetišizacije, kot sta nočni klub in temnica. Raziskuje vprašanja vključevanja queer perspektive v islamu in kako jo na Zahodu razširiti na način, da hkrati vključuje nesekularne perspektive.
Spletni seminar predstavlja pregled projekta Mitološke migracije, njegovih umetniških komponent (Poglavje 1: Nočni klub in Poglavje 2: Temnica), odpira kritičen pogovor o vlogi umetnika kot kuratorja, vprašanjih ustvarjalnega sodelovanja in organizacije ter notranji konflikt skupnosti.
Več o projektu: https://www.abdullahqureshi.org/mythological-migrations Referenčni projekti: Desh Pardesh, SAVAC, Toronto: https://www.savac.net/collection/desh-pardesh/ Killjoy’s Kastle, Allyson Mitchell in Diedre Logue: https://iceboxprojectspace.com/killjoys-kastle-2019/
Branja (spletni seminar bo temeljil na spodaj navedenih branjih, katerih branje je zaželjeno, ni pa obvezno): Filipovic, E. (2017) Introduction (When Exhibitions Become Form: On the History of the Artist as Curator). In E. Filipovic (Ed.), The Artist as Curator (pp. 7 – 14), Milan/London: Mousse Publishing / Koenig Books Ltd Tompkins, K. W. (2019). Reflections of a Real-Life Feminist Killjoy: Ball-Busters and the Recurring Trauma of Intergenerational Queer-Feminist Life. In A. Mitchell and C. McKinny (Eds.), Inside Killjoy’s Kastle: Dykey Ghosts, Feminist Monstors. And Other Lesbian Hauntings (pp. 143 – 158). Vancouver, BC: UBC Press.
ABDULLAH QURESHI je umetnik, predavatelj in kulturni producent, rojen v Pakistanu. V svoja dela vključuje slikarstvo in sodelovalne metodologije z namenom naslavljanja lastne zgodovine, travmatične preteklosti in spominov iz otroštva. Qureshijeva dela so bila razstavljena po vsem svetu, vključujoč Narodno galerijo umetnosti, Islamabad; Umetniško galerijo Alhamra, Lahore; Rossi & Rossi, London; Uqbar, Berlin; Twelve Gates Arts, Filadelfija; in kulturni center SOMArts, San Francisco. Zasedel je številne položaje v kulturnih in izobraževalnih ustanovah, vključno z British Council in National College of Arts, Lahore, ter vodil predavanja, branja in pogovore z umetniki po vsem svetu. Med najbolj eminentne lokacije sodijo FAMU (filmska in TV šola akademije scenskih umetnosti), Praga; muzej Ateneum Art, Helsinki; PRAKSIS, Norveška; NARS Rezidenčni program fundacije in Residency Unlimited, New York, Univerza v Kaliforniji, Irvine; Akademija Valand, Göteborg; muzej Manchester; in Fábrica de Arte Cubano, Havana. Leta 2017 je Qureshi prejel štipendijo za umetnost in mednarodno sodelovanje na Univerzi za umetnost v Zürichu, leta 2018 pa raziskovalno štipendijo Centra za umetnost, oblikovanje in družbene raziskave v Bostonu.Leta 2017 je Qureshi prejel štipendijo za umetnost in mednarodno sodelovanje na Univerzi za umetnost v Zürichu, leta 2018 pa raziskovalno štipendijo Centra za umetnost, oblikovanje in družbene raziskave v Bostonu. Leta 2019 se je kot gostujoči raziskovalec pridružil Centru za feministično raziskovanje univerze v Yorku v Torontu. Trenutno je absolvent doktorskega študija, ki ga podpira fundacija Kone na univerzi Aalto na Finskem.
"Mitološke Migracije / Prvo poglavje: Nočni klub", kurator Abdullah Qureshi, produkcija Publics za festival "Today Is Our Tomorrow", klub Kaiku, Helsinki, 2019. Foto: Aman Askarizad.
Spletni seminar je šesti v seriji predavanj, pogovorov in delavnic, ki jo je Društvo X-OP zasnovalo v okviru projekta Tvegaj spremembo (2016—2020), v kontekstu trenutne globalne situacije pa se serija seli v digitalni prostor in sicer v obliki spletnih seminarjev oz. webinarjev. Do konca maja bomo tako prisluhnili in se pogovarjali z (mednarodnimi) gosti, ki delujejo na različnih področjih kulture, sodobne vizualne umetnosti, filma, arhitekture in izobraževanja, v svoji praksi pa skozi najrazličnejše in izvirne teoretske in praktične pristope obravnavajo teme sodobnih migracij, digitalne kulture, infrastrukture, politike in globalnih razmerij moči. Program bomo objavljali sproti, teden dni pred vsakim dogodkom.
Za več informacij v zvezi z vsebino dogodka ali s povezavo do JITSI pogovora, prosimo kontaktirajte kuratorko spletnih seminarjev Živo Kleindienst (ziva@x-op.eu).
Serija spletnih seminarjev je del projekta Tvegaj spremembo (2016–2020), ki ga sofinancirajo program Ustvarjalna Evropa Evropske unije, Ministrstvo za javno upravo Republike Slovenije, Mestna občina Maribor in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.