|
Novica
|
Studio 110: Projekt Migracije
30.03.2018 18:00
|
otvoritev razstave v petek, 30. 3. 2018, ob 18. uri zajtrk v soboto, 31. 3. 2018, ob 10. uri artKIT, Glavni trg 14, Maribor
Vabljeni na otvoritev raziskovalne razstave avtorske skupine Studio 110 z naslovom Migracije, ki bo v petek, 30. marca 2018, ob 18. uri v razstavišču artKIT na Glavnem trgu 14 v Mariboru. Naslednji dan, torej v soboto, 31. marca, ste pa od 10. ure naprej vabljeni še na zajtrk z eno od članic skupine, umetnico Piko Novak.
Namen projekta Migracije je obravnava vloge grafičnega oblikovalca v kontekstu trenutnih družbenih migracij. Kako migracijski tokovi oblikujejo ali določajo profesionalnega oblikovalca? Je mogoče, da oblikovalec vpliva na migracije? Katera vizualna sredstva in nosilce lahko uporabi, kadar na globalna družbeno-politična vprašanja odgovarja s sporočili v javnem prostoru?
Na razstavi bodo predstavljeni rezultati dveh delavnic podiplomskih študentov grafičnega oblikovanja Oddelka za oblikovanje vizualnih komunikacij Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, izvedenih v novembru in decembru 2016.
Prva delavnica, naslovljena Oblikovanje je politično dejanje pod mentorstvom francoskega tipografa Sébastiena Morlighema in grafičnega oblikovalca Domna Frasa je spodbudila razmišljanje o takratnem položaju beguncev v Evropi in Sloveniji ter zbiranje njihovih zgodb in spominov. Študenti so z uporabo poljubnih analognih ali digitalnih sredstev, od tiska do programskega kodiranja, ustvarili kolektivno kritično družbeno-aktivno delo.
Druga delavnica z naslovom Migracije pod mentorstvom nemškega oblikovalca Severina Wucherja in našega dizajnerja Primoža Fijavža je pojem obravnavala v širšem kontekstu. Oblikovalci se vedno gibljejo po prostoru – nazaj in naprej, gor in dol. Poleg tega, da proučujejo preteklost, da bi razumeli sedanjost in oblikovali prihodnost, morajo oblikovalci poiskati tudi prostor, s katerega opazujejo dogajanje in njegov družbeni kontekst, s katerega se poglabljajo v skrita ozadja posameznih zgodb.
Projekt Migracije so s pomočjo Francosko-nemškega kulturnega sklada pripravili Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani, Francoski inštitut v Sloveniji in Goethejev inštitut v Ljubljani.
Avtorska skupina STUDIO 110 predstavlja prostor in program, ki združuje študente, mentorje, javne in tudi zasebne organizacije. S kritično-raziskovalnim pristopom omogoča oblikovalsko raziskovalno-eksperimentalno in projektno delo na najrazličnejših projektih znotraj Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.
V Studiu 110 je od leta 2011 sodelovalo preko 40 študentov grafičnega oblikovanja, več kot 15 zunanjih partnerjev ter različni mentorji z evropskih univerz in organizacij. Edini stalni član je ustanovitelj, vodja in mentor, prof. Boštjan Botas Kenda.
Pripravila: Nina Jeza
Več: http://www.aluo.uni-lj.si/novica/projekt-migracije-sebastien-morlighem/
Sodelujoči študenti: Admir Hadzić Ana Basin Jelka Kaker Tina Červan Jure Brglez Marin Meštrovič Michaela Selmani Sara Bezovšek Luka Grčar Kristjan Dekleva
Mentorji: prof. Severin Wucher in Primož Fijavž prof. Sébastien Morlighem in doc. Domen Fras
Koordinatorica projekta: Pika Novak
Vodja projekta: prof. Boštjan Botas Kenda
V sodelovanju z: Akademija za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani Institut Français Ljubljana Goethe Institut Ljubljana
- - -
asist. Pika Novak, mag. (1988, Kranj) je oblikovalka, ki se rada spoprijema s temami družbene odgovornosti in interakcije. Je vodja projektov v Mladinski knjigi, kjer je odgovorna za digitalno in vsebinsko trženjsko strategijo, ter asistentka na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Kot asistentka koordinira projekte, pomaga pri razstavah, nudi študentom podporo in sodeluje v skupini Studio 110. Prepričana je, da so za kreiranje skupne prihodnosti pomembni temelji delovanja Studia 110 multidisciplinarno timsko delo in raznolikost metod in projektov.
<- Nazaj na: Novica
|
|
Dejavnosti
Festivali
Projekti, koprodukcije in mednarodna sodelovanja
Naročilo obvestil
Poiščite nas na socialnih omrežjih:Nagrada e-odličnost 2008
|