English

































Novica


Queens & Criminals – otvoritev razstave
08.10.2010 20:00
Petek 8. 10. 2010 ob 20.00

Vabimo vas na odprtje razstave »Queens and criminals« Mete Grgurevič in Marka Požlepa, ki bo v petek, 8. oktobra 2010 ob 20. uri v prostoru za umetnost KiBela, v MMC KIBLA.

Za otvoritveni nagovor publike bosta poskrbela Jaša in Viktor Bernik.

A: Kar naprej me sprašuje, kaj je narobe z najinim zakonom.
Povem mu, da ne morem živeti v razmerju brez ljubezni.
Potem me vpraša, kaj neki je ta ljubezen.
Že stokrat sem mu povedala, da ne morem opisati nečesa, kar ne obstaja.
A: Mislim, da sem sposobna ljubezni. Le da je zapahnjena v zaprtem prostoru.
To življenje je zatiralo moje možnosti.
Napočil je čas za spremembo. Prvi korak je ločitev. Z možem... sva se nekako smrtno ovirala.
B: Strašljivo.
A: Saj tudi je. Nekaj čudnega se dogaja. Moji čuti, vid, sluh, otip, me izdajajo.
Ta miza na primer... Lahko jo vidim in se je dotaknem. Toda zaznava je medla, manj izrazita.
Me razumete?
B: Mislim, da ja.
A: Tako je pri vseh stvareh. Pri glasbi, vonjih, obrazih in glasovih. Vse se dozdeva tako slabotno, sivo, brez večje vrednosti.

(I took his call*** call. I didn't say a word.
Nothing.
And he says...
He says: »I can hear you breathe, baby«.
And I knew that just my breathing was enough to keep him going.
He said he wasn't alone because he had me.)

B: Love is, ah, very difficult to describe...
A: But it is impossible to describe a feeling!
B: Why do you think, Michele, they call it »making love«?
A: I don't know. I just call it »boning«.
B: I think they call it »making love« because you have to make love worth. You know, it's about compromise and sacrifice. And I think Jim has sacrificed for you, my god, he shaved his entire pubic region, which would baffle most cultures around the world, but he did it.
And ... And ... And he did it for you.
A: Right, love isn't just a feeling! It's shaving your balls!

***John Holmes, the first porn star. He was called The King. 

»Queens and criminals« (Kraljice in kriminalci) je naslov vizualne prostorske postavitve objektov, video podob in zvočnih situacij, ki poustvarja prizorišče kot opazovalnico, kjer se zrcalijo odnosi moških in ženskih principov.

Kar se izrisuje v galerijskem prostoru KiBele, je antagonizem ženskega in moškega pogleda na svet, obarvan z romantično in humorno noto. Posamezna dela na razstavišču so prepletena in nepodpisana - ker imata vsak svoj avtorski pečat, slednje sploh ni potrebno. Posamezna vizualna dela, vpletena v celoto, povezujejo enega in drugega v avtorsko simbiozo.

O umetnici:
Meta Grgurevič (1979) je leta 2007 končala podiplomski študij, smer slikarstvo, na Likovni akademiji v Benetkah. Z Maro Ambrožič, Jasmino Cibic in Mery Favaretto so leta 2001 ustanovile skupino Passaporta, ki je delovala med Benetkami, Ljubljano, Granado in Londonom.

Meta Grgurevič je dobitnica številnih nominacij za perspektivne mlade umetnike in nagrad: leta 2004 je skupina Passaporta uvrščena v izbor italijanskih perspektivnih umetnikov Premio Furla s kustosom Cesare Pietroiusti, leta 2002 je v Benetkah za delo Miki Maus je pedr prejela nagrado Premio Consorzio Nuovo Bevilacqua la Masa in leta 2009 nagrado za projekt Worlds Don't Come Easy, ki je prepoznan kot najboljši intermedijski projekt na Akto festivalu v Makedoniji. V času študija je z skupino Passaporta prejela tudi štipendijo Borsa di studio Bevilacqua la Masa 2005 v Italiji in bila dobitnica štipendije za nadarjene Mestne Občine Ljubljana.

Do sedaj je sodelovala na mnogih skupinskih razstavah v Sloveniji, Italiji, Londonu, Grčiji, Bosni, na Hrvaškem in v Makedoniji. Med leti 2007-2009 je realizirala pet samostojnih projektov v Sloveniji: The HuntHer in Never Sure Exactly What I'll Find - galerija Ganes Pratt Ljubljana, Strangely Involved - Galerija Tobačnega muzeja, Tobačna tovarna, Ljubljana, Six Years Dreaming of You, Which is About 2 Hours Each Night - Likovni salon Celje.

Letos je v sodelovanju z Uršo Vidic realizirala zadnji samostojni projekt v tandemu z naslovom Flowers are Inherently Disgusting, ki je bil predstavljen v Galeriji Vžigalica (Muzej in galerije mesta Ljubljane). Meta Grgurevič je tudi letošnja gostja Festivala žensk s kinetično skulpturo Unhappily Being Happy v Galeriji ŠKUC, ki časovno sovpada s pričujočo razstavo. Živi in dela v Ljubljani.

O umetniku:
Mark Požlep (1981, Celje). Na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, smer slikarstvo, je leta 2006 diplomiral pri prof. Hermanu Gvardjančiču in prof. Sreču Draganu. Samostojno razstavlja že od leta 2000. Njegova dela so bila prikazana v mnogih evropskih prestolnicah: Berlin, Toulouse, Bratislava, Benetke, Belfast, Beograd, razstavljal je že v skoraj vseh pomembnejših slovenskih galerijah.

Raziskuje na področju slikarstva, risbe, videa, prostorske namestitve in performansa. V zadnjih dveh letih poskuša zgraditi edinstvene 3D prostore, t.i. igrišče/film/urbano scenografijo z namenom, da postavi gledalca v nove situacije, spreminjajoč njegovo pozicijo od gledalca k aktivnemu udeležencu. Takšni prostori odpirajo posebne družbene realnosti, ki izprašujejo pozicijo individualnosti, svobode, umetnosti in možnosti izražanja v času kapitalistične, potrošniško naravnane dobe. Uporablja najdene materiale in predmete, ki v novih kontekstih vzpostavljajo povsem nove odnose.

V slovenskem prostoru je zaslovel z multimedijsko instalacijo Zadnja večerja superherojev na trienalni razstavi U3 v Moderni galeriji v Ljubljani. Za multimedijsko namestitev Break Through je bil nagrajen z Essl Award Winners in tako je delo dobilo prostor v dunajski zbirki Essl Collection. Urban Savage, multimedijska instalacija v Galeriji za sodobno umetnost v Celju, in mnoge druge so zapisane v sam vrh sodobne slovenske vizualne umetnosti.

Umetnika izhajata iz kroga ljubljanske galerije sodobnih umetnosti Ganes Pratt, ki je vzpostavila povezavo z že uveljavljenimi umetniki nove generacije mladih ustvarjalcev iz Slovenije in tujine. Z galerijo sodelujejo Viktor Bernik, Jasmina Cibic, Meta Grgurevič, Ištvan Išt Huzjan, Jaša, Žiga Kariž, Mark Požlep, Nina Slejko in Urša Vidic iz Slovenije; Dejan Kaludjerovič iz Srbije; Simone Settimo iz Italije.

Meta o skupinskem delu pravi: "Smiselno je delati samostojno in se hkrati vsake toliko časa v projektih povezati z drugimi umetniki in umetnicami. Na ta način si izmenjuješ znanje in izkušnje ter se potrjuješ. Vsake toliko je dobro, da pozabiš na opredelitve, kot so: to je tvoje, to je moje."

Vabljeni, vstop prost!

Razstava je na ogled v Kibeli, prostoru za umetnost, v MMC KIBLA na Ulici kneza Koclja 9, v Mariboru, do 25. oktobra 2010, vsak delavnik od 9.00 do 22.00, v soboto od 16.00 do 22.00, v nedeljo je galerija zaprta.

Program prostora za umetnost KiBela je podprt s strani evropske agencije EACEA (Bruselj), Ministrstva RS za kulturo in Mestne občine Maribor. Umetniški program KiBele je del evropskega projekta X-OP, mednarodne izmenjave umetniških producentov in operaterjev na področju intermedijske, multimedijske in vizualne sodobne umetnosti.

<- Nazaj na: Novica

Dejavnosti


KIBLA PORTAL

KiBela

artKIT

KIBLA2LAB

Neformalno izobraževanje

Spremljevalni program

Sodelovanja in gostovanja

KIBAR

Za:misel

TOX

folio

Festivali


KIBLIX

MED

Festival ljubezni 2008-2012

Dnevi radovednosti 1997-2011

Ciklus (DA)(NE)S

Projekti, koprodukcije in mednarodna sodelovanja


Aktualni projekti

Koprodukcije

Zaključeni projekti

Naročilo obvestil





Poiščite nas na socialnih omrežjih:







Nagrada e-odličnost 2008
















































MULTIMEDIJSKI CENTER KIBLA / Ulica kneza Koclja 9, 2000 Maribor, Slovenija, Evropa
telefon: 059 076 371 ali 059 076 372 / e-pošta: kibla@kibla.org