|
Novica
|
ART KIT
29.02.2016 14:00
|
ARTKIT razstava izdelkov čipkarstva, polstenja, pletenja, lesarstva, 3D oblikovanja, slikanih objektov, slik in fotografij v navezavi z izročilom naravne in kulturne dediščine, kot specifičen del kreativnih industrij.
V petek, 18. decembra 2015, vas vljudno vabimo v ART KIT na Glavnem trgu 14 v Mariboru – nasproti Kužnega znamenja – na otvoritev razstave izdelkov čipkarstva, polstenja, tkanja, lesarstva, 3D oblikovanja, slikanih objektov in fotografije v navezavi z izročilom naravne in kulturne dediščine.
ART KIT je prostor v starem delu Maribora, na Glavnem trgu 14, ki ga programsko vodi Kulturno izobraževalno društvo KIBLA. Prostor je v lasti Mestne občine Maribor, namenjen obuditvi starega mestnega jedra in opustelih predelov. Umetniki, oblikovalci in obrtniki, ki kreativno razvijajo ideje tradicionalnih rokodelskih spretnosti, ustvarjajo unikatne izdelke, hkrati pa posamezni oblikovalci iščejo potencialna sodelovanja s podjetji, kjer bi ideje lahko realizirali v manjši seriji industrijske oblikovalske linije.
Osnovna ideja je popularizirati materiale in postopke obdelave primarnih materialov naših prednikov, ki se izgubljajo v potrošniški industriji cenenih izdelkov iz cenenih materialov in cenenih delovnih postopkov. Po eni strani avtorji Urh in Iva Sobočan (čipke), Diana Mureškič (polst), Marko Črtanec (lesno oblikovanje), Aleksandra Ilić (pletenje) in Cameron Bobro (tradicionalne lesne tehnike) težijo k obujanju starih obrtniških postopkov, vendar ne kot replike, temveč nadgradnje obstoječih postopkov tradicionalnih obrti. Po drugi strani sodobno 3D oblikovanje in tiskanje nudi možnost serijske linije izdelkov, v kar se bo ARTKIT med drugim tudi osredotočal. Umetniki in umetnice Borut Popenko, Marko Jakše, Simona Šuc, Jože Šubic, Matjaž Krivic in Polona Maher se pridružujejo s slikami in objekti, ki so par excellence rokodelske stvaritve.
V renesančnem duhu mariborskega Rotovža, 500 let stare stavbe, z reminiscencami na žanrske družabne podobe italijanske renesančne slikarke Sofonisbe Anguissole v razstavnem prostoru nudimo in še razvijamo družabne igre Spomin z umetniškimi reprodukcijami Boruta Popenka, Urha Sobočana, Diane Mureškič in Aleksandre Ilić, polstene in tekstilne Kače in lestve Diane Mureškič ter Črkoljuba; tako v materialni obliki, kot tudi v digitalnih različicah za spletne in mobilne aplikacije. Ta del projekta je še v nastajanju.
Naslednja stopnja, prav tako v nastajanju, je ARTKIT spletna trgovina vseh izdelkov, stop-motion predstavitve oblačilnih izdelkov ter elektronska in tiskana pametna knjiga ARTKIT, kjer si bomo lahko v kataložnem pregledu preko treh mobilnih aplikacij ogledali izbrane 3D predstavitve posameznih objektov, video posnetke in spletne strani.
V petek, 30. decembra ob 20. uri vas vabimo v KIBLA PORTAL na Valvasorjevo ulico 40 na Studencih na otvoritev razstave Matjaža Krivica, ki nam prikazuje tematiko predelov sveta, bogatih s tradicijo in skrivnostnostjo svojih ver. Ob 21. uri se bo odvila modna revija ARTKIT, kjer se bodo predstavili unikatni polsteni izdelki Diane Mureškič in unikatni pleteninasti izdelki Aleksandre Ilić. Izbor oblačil, nakita, pokrival in drugih dodatkov butičnih ročnih del bodo predstavile modelke pod koreografskim vodstvom Mojce Kasjak v glasbenih improvizacijah Nina Mureškiča in Igorja Bezgeta. Večer se bo zaključil z DJ-ji in VJ-ji, ki bodo aktivni do jutra.
Vstop v 2016 je prost. Želimo vam prijeten vzlet. KIBLA AIRLINES
Aleksandra Kostič (kuratorka in koordinatorica ARTKIT programa), Matej Kristovič (fotografija in video), Irena Pamič (poslikava interierja), Žiga Pavlovič (programiranje mobilnih aplikacij), Andrej Vid (spletno in grafično oblikovanje) , Snežana Štabi (urejanje in urednikovanje), tehnična pomoč (Simon Sedmak, Jure Vekjet), Mirjana Predojevič (administrativna podpora)
Projekt ARTKIT je sofinanciran s strani Ministrstva za kulturo republike Slovenije.
<- Nazaj na: Novica
|
|
Dejavnosti
Festivali
Projekti, koprodukcije in mednarodna sodelovanja
Naročilo obvestil
Poiščite nas na socialnih omrežjih:Nagrada e-odličnost 2008
|