Slovensko

































Dieter Jung: SVETLOBNI MLINI



V KiBeli je od 11.10. do 26.10. 2002 gostovala razstava hologramov svetovno znanega ustvarjalca Dieterja Junga iz Berlina.  

 

Projekt je obsegal postavitev razstave, otvoritev s predstavitvijo avtorja, prof. Dieterja Junga je bila v petek, 11. 10. 2002, naslednjega dne, v soboto pa smo pripravili daljše predavanje za javnost, kjer je imela možnost zastavljati vprašanja vseh vrst, od razlage tehnike, zgodovine medija, glavnih ustvarjalcev na tem področju in možnostih študija, saj je Dieter Jung profesor na koelnski Visoki šoli za umetniške medije (Hoechschule fuer Kunstmedien), sicer iz Berlina in je največje ime na področju umetniškega holograma v Evropi. Med lanskoletnimi povabljenimi avtorji (Shu Min Lin, Vito Oražen, Igor Štromajer, Kladivo, Eduardo Kac, Dieter Jung in Juergen Mayer) je imel v danem terminu čas edino Dieter Jung, zato smo se odločili, da projekt izvedemo izključno z njim, kar se je pokazalo kot odlična končna rešitev, saj prostorsko galerija Kibela tudi ne bi več zmogla. Predstavitev tehnike in umetniškega delovanja na področju holografije je izzvala izjemen, nesluten interes poublike, saj je tovrstnih predstavitev malo, v Sloveniji pa je to bil edinstveni poizkus. Namesto reprodukcij iz znane knjige Franka Popperja »Art of the Electronic Age«  ste lahko tokrat doživile originalne holograme (največji so 120 x 150 cm) v KiBeli.  

Kot je na predavanju g. Jung pojasnil je holografija proces oblikovanja podobe v dveh korakih, kjer je intermedijski posnetek narejen iz kompleksnih optičnih polj, povezanih z objektom. Proces rekonstrukcije frontalnega valovanja je holografija. Prvi jo je opisal Dennis Gabor, madžarski fizik, s posebnim namenom: izboljšava resolucije podobe, oblikovanE z elektronskimi žarki. Dieterja Junga v holografiji zanimajo interferenčni modeli, doseženi s sinusnimi krivuljami, te so plastična in strukturalna osnova v njegovih delih. Vizualno-poetična raziskava pojavljanja in izginjanja, prisotnosti in odsotnosti ter realni in virtualni fenomeni so konstanta v njegovih delih in eksperimentih v holografiji.

 

Dieter Jung (1941) je v 60. študiral teologijo, slikarstvo in grafiko,  v 70. film, tv in holografijo v New Yorku. V 80. je sodeloval z Jody Burns, Markom Holzbachom in Davidom Chenom. Od 1990 je profesor za holografijo na Kunsthochschule fuer Medien v Koelnu, je član kustosov v ZKM Karlsruhe, in MIT-a v Cambridgu. Razstavljal na številnih razstavah od 1966 do danes. Njegova dela se nahajajo v Brooklynskem muzeju in Metropolitanskem muzeju v New Yorku, v MIT Museum Cambridge ter v največjih muzejih v Montani, Quebecu, Sao Paolu, Riu de Janeiro, Tokyu, Hongkongu, Berlinu, Hagnu, Hamburgu in Karlsruheju. 

Video

Dieter Jung - video (QuickTime)

Dieter Jung predavanje - video (QuickTime)

Das licht - video (QuickTime)

Sections


KIBLA PORTAL

KiBela
  - arhiv
  - tehnični podatki
  - sodelovanja

artKIT

KIBLA2LAB

Neformalno izobraževanje

Spremljevalni program

Sodelovanja in gostovanja

KIBAR

Za:misel

TOX

folio

Festivals


KIBLIX

MED

Festival ljubezni 2008-2012

Dnevi radovednosti 1997-2011

Ciklus (DA)(NE)S

Projects, Coproduction and International Cooperation


Aktualni projekti

Koprodukcije

Zaključeni projekti

Subscribe to newsletters





Poiščite nas na socialnih omrežjih:







Nagrada e-odličnost 2008
















































MULTIMEDIJSKI CENTER KIBLA / Ulica kneza Koclja 9, 2000 Maribor, Slovenija, Evropa
telefon: 059 076 371 ali 059 076 372 / e-pošta: kibla@kibla.org