KIBLIX 2024 | Realnosti metaverzuma: Umetnost, semiokapitalizem in novo gospostvo
Tematski pogovor: Realnosti metaverzuma | Umetnost, semiokapitalizem in novo gospostvo Hibridni figitalni dogodek četrtek, 21. 11. 2024, ob 18. uri MMC KIBLA,
V četrtek, 21. 11. 2024, ob 18. uri vas vabimo v MMC KIBLA na hibridni figitalni tematski pogovor, ki se bo metaverzuma lotil deloma v fizični, deloma v digitalni obliki – preko spletne povezave se bomo z gosti srečali v fizičnem prostoru MMC KIBLA, kjer jim boste lahko tudi postavili vprašanja. Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.
Sodelujoči: Tanja Vujinović, Ziyang Wu, Mark Ramos (umetniki); Nikola Popović (Frasha Boa, Abiss Design – virtualna arhitektura na platformi Second Life)
Moderira: Maja Ćirić, kuratorka in umetnostna kritičarka
Čeprav ni tako »in« kot pred dvema letoma, metaverzum ostaja pomemben umetniški podžanr, ki oblikuje skupnosti in obenem služi kot komentar na družbo v kontekstu fizičnih institucij umetnosti. Kakšna je politična realnost metaverzuma kot mesta potenciala in hkrati mesta izkoriščanja v dobi prevlade tehnologije? Če živimo v »tehno-fevdalnem jutri« (William Kherbek) – distopični prihodnosti, ki jo oblikujeta tehnologija in moč podjetij, kjer se preteklost oživlja s tehnološkimi sredstvi in prek močnih korporacij, ki imajo oblast nad posamezniki – kakšna je vloga novega gospostva, digitalnih podložnikov in fragmentirane avtonomije v metaverzumu?
S pomočjo grozljivih zgodb in špekulativnih pripovedi bomo poskušali premostiti vrzeli v razumevanju resničnosti na stičišču umetnosti in tehnologije v metaverzumu. Semiokapitalizem, koncept v sodobni kritični teoriji, se nanaša na ekonomsko izkoriščanje in ekstrakcijo vrednosti iz znakov, simbolov in kulturnih pomenov – torej na komodifikacijo osebnih podatkov, pozornosti in čustvenega dela. Kakšno vlogo igra semiokapitalizem pri oblikovanju metaverzuma in kako vpliva na naš odnos do umetnosti in digitalne kulture?
V Ljubljani delujoča umetnica Tanja Vujinović deluje na področju novih medijev in zvoka. Ustvarja potopitvena avdiovizualna dela, virtualne svetove, ambientalne zvočne pokrajine in energične tehno kompozicije. V svoji digitalni umetniški praksi in večkanalnih video instalacijah in generativnih delih raziskuje kompleksne, nastajajoče ekologije namišljenih fraktalnih astrobioloških svetov, ki jih naseljujejo biomimetični protostroji in futuristični avatarji. Ustvarjene svetove pogosto predstavi kot večkanalne videoposnetke ali računalniško ustvarjene interaktivne izkušnje, interaktivne namizne aplikacije ali instalacije navidezne resničnosti. Od poznih devetdesetih let razstavlja v institucijah, galerijah in festivalih po vsem svetu.
Ziyang Wu je umetnik, kurator in pedagog, ki deluje med New Yorkom in Hangzhoujem na Kitajskem. V svojem delu raziskuje, kako virtualni svet, podatki in algoritmi kot nevidne sile vseprisotno odtujujejo in rekonstruirajo človekovo izkušnjo v globalni postinternetni družbi. Njegova dela so bila prikazana na M+ (Hong Kong), 7. intermedijskem festivalu v Šanghaju, v galeriji Nancy Margolis (New York), Hatch Art Project (Singapur), Institute of Contemporary Art (Philadelphia), Rhizome v New Museum (New York), Walker Art Center (Mineapolis), UCCA Center for Contemporary Art (Peking) in Chengdu Biennale. Je član muzejskega inkubatorja NEW INC, ki deluje v okviru New Museum v New Yorku.
Mark Ramos je novomedijski umetnik, ki živi in dela v Brooklynu v New Yorku. Svoje delo predstavlja tako na spletu kot tudi po principu proč od računalnika (ang. away from keyboard), med drugim tudi v okviru Rhizome's First Look: New Art Online v New Museum of Contemporary Art v New Yorku, v Yerba Buena Center for the Arts v San Franciscu, Long March Space v Pekingu, M+ Muzej v Hong Kongu, HEK-Basel v Švici (Haus der Elektronischen Künste), galeriji Arebyte v Londonu in na Peter Weibel Institute for Digital Culture na Dunaju. Na podiplomskem programu School of Visual Arts, Form and Code na njujorškem inštitutu Pratt predava predmet Umetnost po internetu. Prav tako igra bobne v različnih brooklynskih bendih.
Frasha Boa je virtualna oblikovalka in soustanoviteljica trgovine Abiss Design na spletni platformi Second Life. Skupaj s sodelavcem Oggyjem Bonettom že od leta 2007 oblikuje skrbno izdelana in zelo realistična virtualna okolja. Njuno delo se osredotoča predvsem na ustvarjanje montažnih domov, skyboxov in pohištva, s čimer poskušata izboljšati uporabniško izkušnjo virtualnih prostorov v Second Life in tako ponuditi potopitveno in stilsko doživetje. Abiss Design ponuja predmete, kot so animirano pohištvo, bazeni in masažne kadi, nastavljivi dekorativni predmeti z bogatimi teksturami. V ospredje postavljata kakovost in skrb za stranke ter pogosto posodabljata katalog novih dizajnov, ki vključujejo različne estetike in interaktivne elemente.
Maja Ćirić je kuratorka in umetnostna kritičarka. Primarno področje njenega delovanja je geopolitika kuratorstva, ki se je po digitalnem obratu leta 2020 osredotočilo na vprašanja multipolarne geopolitike globalnega preračunavanja (ang. planetary computation). Leta 2007 je bila kuratorka srbskega paviljona na beneškem bienalu, leta 2013 pa bila imenovana kot komisarka. Kurirala je Bienale mladih umetnikov BJCEM v Tirani, Albanija (2017) in 20. likovni bienale v Pančevu v Srbiji (leta 2022). Kot piska je sodelovala z FlashArt, Obieg, Artforum, Artmargins Online, Arts of the Working Class, springerin, Third Text, Passe-Avant. Je prejemnica nagrad ISCP Curator Award, Dedalus Foundation Curatorial Research Award, Lazar Trifunović Award, ArtsLink Independent Projects Award in Visual Artists Ireland Curatorial Research Award.