KIBLIX 2022 Preddogodki / Bralni krožek: Priročnik za popravilo vesoljske ladje Zemlja - Umetnost in politika trajnosti KIBLIX 2022 Preddogodki / Bralni krožek: Priročnik za popravilo vesoljske ladje Zemlja 11. 4.–13. 6. 2022 (10 srečanj), ob 17:30 MMC KIBLA
V okviru programa neformalnega izobraževanja z veseljem napovedujemo bralni krožek z naslovom Priročnik za popravilo vesoljske ladje Zemlja. Serijo desetih srečanj bosta moderirali umetnostni zgodovinarki in kuratorki Irena Borić in Živa Kleindienst, srečevali_e pa se bomo tedensko od začetka aprila do začetka meseca junija. Bralni krožek je zasnovan kot odprti prostor srečevanja, dialoga, pogovora in skupnega učenja o ekoloških, družbeno-političnih in aktivističnih temah, ki jih bomo črpali_e iz KIBLINIH intermedijskih produkcij in vizualnega razstavnega programa. Namen skupnega branja izbranih besedil in kolektivne refleksije je spoznavanje širokega nabora umetniških del ter izmenjava znanj o aktualnih teorijah sodobnosti, razvoju tehnologije in družbenih, političnih in ekonomskih konceptov, ki diktirajo globalne premike in s tem pogojujejo naša vsakdanja življenja.
Srečanja bodo potekala tedensko, ob ponedeljkih (razen v primeru prazničnih ponedeljkov v aprilu in maju, ko bosta srečanji prestavljeni na torek) od 11. aprila do 13. junija 2022 v MMC KIBLA (Ulica kneza Koclja 9). Bralni krožek je namenjen širšemu občinstvu, pri čemer se ne pričakuje strokovnega predznanja, ampak radovednost, želja po skupnem učenju in deljenju znanja. Vljudno sicer priporočamo, da predlagana besedila vnaprej preberete. Prosimo, da za registracijo udeležbe ter posredovanje besedil, ki jih boste prejeli_e v pdf formatu, pošljete e-mail na e-naslov irena.boric@kibla.org. Registracija je le informativnega značaja in ni obvezujoča.
Vljudno vabljeni_e!
7. Umetnost in politika trajnosti Ponedeljek, 23. 5., ob 17:30
V okviru sedmega srečanja se bomo posvetili_e še enemu delu T. J. Demosa, in sicer Decolonizing Nature. Contemporary Art and the Politics of Ecology (2016). V pričujočem delu avtor zagovarja post-antropocentrično politično ekologijo, v okviru katere združuje estetsko in avtohtono filozofijo, ter okoljski aktivizem kot upor proti neoliberalnemu korporativno državnemu sistemu. Pogovarjali_e se bomo o poglavju The Art and Politics of Sustainability (str. 31–62), in se fokusirali_e na razumevanje dekolonizacije narave in vlogo umetniških praks v trajnostnih politikah.
< Vizualija: P L A T EA U R E S I D U E, Terra Ignota, 2021, zajem zaslona. Z dovoljenjem avtorja in avtorice.
__ Bralni krožek je del podpornega programa neformalnega izobraževanja, ki ga sofinancirata Ministrstvo RS za kulturo in Mestna občina Maribor.
|