English

































Monika Plemen: Distorzija telesa


Monika Plemen: Distorzija telesa
4.–19. 2. 2021
artKIT, Glavni trg 14, Maribor

Vabljeni na razstavo grafik Monike Plemen Distorzija telesa, na ogled od četrtka, 4. februarja 2021, v artKITu, Glavni trg 14, Maribor.


VABILO (PDF)
GALERIJSKI LIST (PDF)
SEZNAM DEL (PDF)

»Distorzija izhaja iz razčlenitve telesnih form in rekonstrukcije v ponovno tvorbo, ki naj bi predstavljala t.i. novo telo. Distorzija kot popačenje ali deformiranje nečesa, je lahko izredno zanimiv pojav, kadar se ga lotevamo v likovni umetnosti. S tem ko formi spremenimo njeno prvotno stanje, se dotaknemo čutnega zaznavanja in gledalcu »pomagamo« vzbuditi estetsko čustvo, ki je pomembno pri interpretaciji likovnega dela.

Skušam se osredotočati predvsem na celostnost grafičnega lista, ki gledalca pelje po intimnih poteh linij in teksture grafične tehnike suhe igle. V procesu gravure oz. močnega pritiska igle v ploščo se je vzpostavilo razmišljanje o plošči kot o materiji – o telesu. Linije, ki jih ustvarjam z ostro konico pa so prispodoba družbenih in okoljskih vplivov, katerim ljudje ne moremo ubežati. Vsako telo je zaznamovano, bodisi z notranjimi bolečinami ali pa z zunanjimi vplivi pri katerih nastajajo brazgotine oz. praske, ki oznanjajo določeno zgodbo.

Gre za nekakšno raziskovanje sveta okoli sebe, vpliv medijev, ljudi in časa, v katerem živimo. Podobe so do sedaj bile od abstrahiranja realnih predmetov, gest ne-primarne, torej leve roke in vse do krokijev, ampak ne kot mimezis, temveč kot zapis misli oz. trenutnega doživljanja situacije. Pustim si svobodo pri izbiri motiva, saj dnevniški zapis razumem kot sestavek iz močno doživljajskih izkušenj določenega trenutka in časa. Je telesni, intimni zapis, ki je oseben. Je izkušnja informacij, katere prejmem iz zunanjega sveta, te pa prek ponotranjenja artikuliram nazaj v zunanji svet. Serije grafik lahko dojemamo kot samostojne, a vendar ne morem mimo omembe, da so ustvarjene kot nadgradnja prejšnje. Vselej je prisotna nekakšna tendenca, ki mi narekuje naslednjo podobo, podobo o formah telesa. Telo je osrednja tema, s katero se ukvarjam že od diplomskega dela naprej (Abjektno telo v mojem slikarstvu, 2018). Nekje se to bolj izraža na način fragmentacije, v drugih delih pa bolj v smislu distorzije. Tehnika jedkanice mi omogoča subtilno grajenje likovnega prostora s prekrivanjem linij. Črta je tista, s katero ostro omejim motiv, kompozicija pa se posledično prilagodi povsem novim realnostim.«

»Danes sem pripravila ploščo. Popilila sem robove in nanesla nekaj zaščitnega sloja na površino. Neprestano jo opazujem in razmišljam, kam bi jo dala. Bi jo nosila v rokah? V plašču? Ali kar v hlačah. Odpravila sem se tiskat litografski kamen, ploščo sem položila v žepek na delovnem plašču. Med tiskanjem sem nekajkrat potipala žep, da sem preverila če je P. še zmeraj tam. Prav tako sem jo nekajkrat vzela iz žepa in preverila, če je zaščitni sloj še vedno enakomerno nanešen. Po nekaj narejenih odtisih, sem odšla domov in se odpravila teči. P. sem seveda vzela zraven, ampak sem že imela nekaj pomislekov glede projekta. Ves ta čas ko sem tekla mi jo je bilo nerodno držati v rokah. Bilo je nenavadno. Prav tako mi je šlo že lepo na živce, saj sem si jo morala na vsake 3 minute izmenjati iz roke v roko. Ko sem po 55 minutah prišla domov, sem šla pod prho in P. vzela s sabo. Položila sem jo na plastično polico, kjer imam po navadi šampon. Med tuširanjem sem jo nekajkrat poškropila z vodo. Ni bilo nekega utemeljenega razloga, bila je le težnja.«

Monika Plemen
(1994, Slovenj Gradec) se je po zaključeni maturi vpisala na Pedagoško fakulteto v Ljubljani, kjer je zaključila dodiplomski študij likovne pedagogike pod mentorstvom mag. Anje Jerčič Jakob. Magistrski študij grafike trenutno nadaljuje na Akademiji za likovno umetnost. V študijskem letu 2019/2020 se je izpopolnjevala na Kunsthochschule Burg Giebichenstein v Nemčiji. Grafiko interpretira kot nadgradnjo risbe, procesualnost pa ostaja edini element, ki grafiko dandanes loči od preostalih zvrsti umetnosti. V svojem ustvarjanju se največ ukvarja z grafičnimi tehnikami, hkrati pa preizkuša tudi druge medije izražanja, kot so performansi, objekti in izdelava avdio umetniških knjig.

Več: https://monnomm.wixsite.com/monnom

artKIT, Glavni trg 14, Maribor
ponedeljek–petek 16.00–20.00

Foto: Janez Klenovšek















Dejavnosti


KIBLA PORTAL

KiBela

artKIT
  - Dogodki 2024
  - Dogodki 2023
  - Dogodki 2022
  - Dogodki 2021
  - Dogodki 2020
  - Dogodki 2019
  - Dogodki 2018
  - Dogodki 2017
  - Dogodki 2015/2016

KIBLA2LAB

Neformalno izobraževanje

Spremljevalni program

Sodelovanja in gostovanja

KIBAR

Za:misel

TOX

folio

Festivali


KIBLIX

MED

Festival ljubezni 2008-2012

Dnevi radovednosti 1997-2011

Ciklus (DA)(NE)S

Projekti, koprodukcije in mednarodna sodelovanja


Aktualni projekti

Koprodukcije

Zaključeni projekti

Naročilo obvestil





Poiščite nas na socialnih omrežjih:







Nagrada e-odličnost 2008
















































MULTIMEDIJSKI CENTER KIBLA / Ulica kneza Koclja 9, 2000 Maribor, Slovenija, Evropa
telefon: 059 076 371 ali 059 076 372 / e-pošta: kibla@kibla.org